17 LOJİSTİK KÖYÜN BİRİNCİ ETABI TAMAMLANDI

17 lojistik merkezi, 5 ayrı yük merkezinde çalışmalar ilerliyor. Bazılarında birinci etap tamamlandı, faaliyet başladı. Bazıları henüz kamulaştırma aşamasında, bazıları ihaleye çıkıyor. Lojistik merkezlerinde yıllık 30 milyon tona yakın yük taşıma kapasitesi kazandıracak bu merkezlerden bazılarının büyüklüğü 2 milyon metrekareye yakın. Merkezlerin 2020’ye kadar tamamlanması planlanıyor. 2023’te 500 milyar dolarlık ihracatı bu merkezler taşıyacak. Samsun, Halkalı, Uşak’taki merkezler işletmeye açıldı. Denizli, İzmit, Eskişehir ve Kayseri’de ilk etaplar tamamlandı.

Ayrıca DLH, İzmir Kemalpaşa’da, özel sektör de Mersin Taşkent’te lojistik merkez kurulması çalışmaları yapıyor. Bu arada Trabzon’da da global ölçekte bir lojistik merkez çalışmaları var. İstanbul BBB’nin Hadımköy ve Tuzla projeleri, Ankara Sanayi Odası’nın Ankara ile ilgili yürüttüğü lojistik köy projesi bulunuyor. Hükümetin planladığı lojistik köylerde son durum nedir, işler ne aşamadadır? Bu konuda TCDD’nin en yeni bilgileri şöyle:

 1. Balıkesir Lojistik Merkezi: 

 Mevcut ulaşım seçenekleri yanında, Tekirdağ-Bandırma Tren-Feri projesi ve Bakû-Kars-Tiflis demiryolu projesiyle bütünleşik olarak tasarlandı. Merkezden otomobil, konteyner, sunta, mdf, mermer ürünleri, gıda maddesi (et ve süt ürünleri, kuru gıda vb.), kaolin, elyaf ve sentetik malzeme, içecek maddeleri, kömür, askeri yükler, demir cevheri, sanayi ürünleri vb. taşıması yapılacak.

Bina, lojistik sahası işleri devam ediyor. İhata, peron, rampa dolguları ve arıtma tesisi işleri tamamlandı. Altyapı, depo, vagon bakım atölye binası, lojistik hizmet binası yapım çalışmaları sürdürülüyor. 2013 sonunda işletmeye açılması planlanıyor. 1 milyon ton taşıma kapasitesi, 211 bin metrekarelik lojistik alan oluşacak.

 2. Bilecik(Bozüyük) Lojistik Merkezi

 Konteyner, seramik, izolasyon malzemesi, demir çelik ürünleri, inşaat malzemesi, askeri yüklerin taşıması yapılacak. Tamamlandığında sektöre 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanmış olacak.   Ocak 2012’de ihalesi yapıldı. Kamulaştırma ve inşaat çalışmalarına başlandı. Bozuyük OSB’ye de hizmet verecek. 400 bin metrekarelik alana sahip olacak. 

 3. Denizli (Kaklık) Lojistik Merkezi: 

 Merkezden; mermer ve işlenmiş mermer, kömür, klinker, konteyner, tekstil ürünleri, bakır hammaddesi  taşıması yapılıyor. Tamamlandığında 500 bin ton taşıma kapasitesi olacak.  120 bin metrekare alana kuruluyor. 90 bin metrekare TCDD arazisine ilaveten 30 bin metrekare alanın kamulaştırılması yapıldı.  2.Etap ihale çalışmaları tamamlandı, inşaat çalışmaları sürdürülüyor.

 4. Erzurum(Palandöken) Lojistik Merkezi: 

 Erzurum OSB yanında bulunan Palandöken’de kuruluyor. Otomobil, kömür, demir, un, tuğla, kiremit, konteyner, seramik, gıda maddesi, su, içecek maddeleri, gübre, askeri taşımalar, yem ve saman  taşıması yapılacak. Söz konusu lojistik merkez ile Türkiye lojistik sektörüne 437 bin ton taşıma kapasitesi sağlanacak, 276 bin metrekare lojistik alan kazandırılacak. Lojistik Merkezi Müdürlüğü Hizmet Binası yapımı tamamlandı. Alt ve üst yapı yapım işi ihalesine çıkıldı, inşaat çalışmalarına başlandı.

 5. Eskişehir (Hasanbey) Lojistik Merkezi:  

Eskişehir OSB yüklerinin demiryolu bağlantısı ile direkt olarak taşınması, aynı zamanda ithalat ve ihracat taşımalarına da katkıda bulunmak üzere Eskişehir ve çevresinde gelişen sanayiye hitap edebilecek şekilde Eskişehir Lojistik Merkezi kuruluyor. Hasanbey Lojistik Merkezi’nden fayans, feldispat, demir, seramik, inşaat malzemeleri, buzdolabı, konteyner, manyezit, gıda maddesi, su, kömür taşıması yapılacak. Söz konusu lojistik merkez tamamlandığında sektöre 1,4 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanacak.  2.etap inşaat çalışmaları sürdürülüyor.

6. Konya(Kayacık) Lojistik Merkezi;

 Kayacık mevkiinde kurulması çalışmalarına başlandı. Kömür, çimento, mermer, gıda maddesi, un, yem, saman, gübre, şeker, tarım makineleri, tarım ürünleri, konteyner, askeri eşya taşıması yapılacak. Sektöre 1.7 milyon ton taşıma kapasitesi, 1 milyon metrekarelik lojistik alan sağlanacak. Kamulaştırma çalışmaları sürdürülüyor. Uygulama projeleri alım işi için ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapıldı.

 

 

Reklamlar

17 LOJİSTİK KÖYÜN BİRİNCİ ETABI TAMAMLANDI” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s