NİJERYA’DA TEKSTİL SEKTÖRÜ

Nneka Ebru Okpe, annesi Türk babası Nijeryalı genç bir iş kadını. Nijerya’nın ve Afrika’nın en büyük şehri olan Lagos’ta yaşıyor. Okpe ile TUSKON’un Lagos’ta 2 hafta önce düzenlediği ECOWAS Fuarı’nda tanıştık. Babası ODTÜ’de yüksek lisans yaparken, yine aynı üniversitede öğrenci olan annesiyle tanışmış ve evlenmişler. Ana dili Türkçe olan ve “Ben

Türk’üm” diyen Okpe’nin çocukluğu Türkiye’de geçti. Uzun boylu olmasının avantajıyla Fenerbahçe altyapısında 2 yıl voleybol, 4 yıl da basketbol oynadı.

Üniversite öğrenimi için gittiği Nijerya’da evlenip ‘baba toprağına’ yerleşti. “İnsanlar Nijerya’ya gelmek ve iş yapmak için bana soru soruyorlardı. Daha sonra  ben bunu neden profesyonel yapmıyorum dedim ve danışmanlık şirketimi kurdum” diyen Okpe, şu anda Intra Solutions isimli şirketinde genel müdürlük yapıyor. İşletme üzerine halen Fransa’da doktora yaptığını söyleyen Okpe, şirketini kuralı henüz 6 ay olmasına rağmen Türkiye ve Nijerya arasında 3 Türk şirketin iş yapmasını sağladığını kaydetti.

Nijerya’nın, Afrika’nın en önemli ekonomilerinden biri olduğunu ve yüksek potansiyel taşıdığını anlatan Okpe, “Dışarıya çıktığınızda çok lüks arabalar görürsünüz. Dünyanın en pahalı beşinci arazi fiyatları buradadır. Pahalı bir ülke ayrıca. Günlük 100-200 dolar para harcıyorsunuz. Burada orta sınıf da yok. Ya en diptesiniz, ya da en yukarıda” şeklinde konuştu.

 Yerli partnerle iş yapmalı

 Nijerya’nın son yıllarda hızlı büyüme yakaladığını ifade eden Okpe, ülke ekonomisinin petrole dayandığını kaydetti. Nijerya’da tüketimin oldukça fazla olduğunun altını çizen Okpe, tüketim ürünlerinin çoğunun ithal edildiğini dile getirdi. Özellikle tekstil alanında Nijerya’da büyük potansiyel bulunduğunu vurgulayan Nneka Ebru Okpe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nijerya’da kumaş üretebilirler. Kumaşları getirip burada erkek ve bayan kıyafeti yapabilirler. Parası olan kesimNijerya’da modaya çok düşkün. Her gün İstanbul’dan buraya uçuş var ve uçakta en çok kıyafet kolileri görüyoruz. Bu insanlara parası yok diyemezsiniz. Burada kıyafet üretebilirler. Ama bu konuda en önemli mevzu insanları eğitmeleri. Çalışacak iş gücü çok ama meslek konusunda eğitimleri yok. Burada iş yapmak isteyenler ayrıca mutlaka yerli bir partnerle iş yapmalılar.”

 Tek sıkıntı elektrik kesintileri

 Elektrik kesintilerinden dolayı insanlar yatırımlardan kaçınıyorlar. Bazen günde 4-5 defa elektrik kesintisi yaşadıklarını belirten Okpe, üretim açısından en büyük sıkıntının bu olduğunu  kaydetti. Nijerya hükümetinin elektrik kesintilerini azaltmaya yönelik çalışmalarının olduğunu söyleyen Okpe, bu nedenle elektrik sektöründe de iş fırsatları olduğunu aktardı. Okpe, “Elektrik kesintilerinin çokluğundan dolayı devlet tüm elektrik altyapısını değiştirmeye çalışıyor. Devlet düzenli ihalelere çıkıyor ve o zamanlar Türkiye’den hemen hemen bütün büyük elektrik firmaları da bu ihalelere katılmak için buraya geliyorlar. Ama onun dışında çok elektrik işi yapılabilir fakat güven sorunu yaşamamak için mutlaka bir Nijeryalı ortakla çalışmak gerek” dedi.

 

 

Reklamlar

NİJERYA’DA TEKSTİL SEKTÖRÜ” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s