İŞ VE EKONOMİ DÜNYASINDA GEZİ PARKI

 Türkiye, Gezi Parkı eylemleri ile başlayan ve dalga dalga yayılan gösterilerin nedenini tartışırken, ekonomi dünyası çözümde ‘hoşgörü’ adresini gösteriyor. İş dünyanının temsilcilerinin her biri olaya farklı bir açıdan bakıyor, ancak üzerinde anlaşılan en önemli konu, “özgürlük arayışı ile sokağa çıkan vatandaşın talepleri ‘provokasyon’ denilerek göz ardı edilmesin ve hoşgörü ile taraflar çözüm yoluna girsin” çağrısı…

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan:
Kadınlarımızın ve ekonomimizin yeni AVM’lere ihtiyacı yok

Taksim Gezi Parkı’nın korunması amacıyla çevreye duyarlı vatandaşlarımız tarafından başlatılan protestoların bir eyleme dönüşmesi ve orantısız güç kullanımı sebebiyle geldiği vahim noktayı hepimiz endişelendiriyor. İnsanların temel haklarından olan farklı fikirleri ileri sürmesini, gösteri yapmasını ve çevreyi koruma talebini destekliyor, cop, gaz ve zor kullanılmasını ise kınıyoruz. Umarız duyurulmaya çalışılan “çevreye duyarlı” başlayan ve bir irade beyanı olarak gelişen bu tepkiler yetkililerce hızla ve gereğince algılanacaktır.
Her yaştan, her kesimden medeni şekilde gerçekleştirilecek protestolar bizi ancak ileriye götürecektir. Hiçbir proje insan hayatından önemli değildir. Hakların kullanımının engellendiği, halkın görüşleri dikkate alınmayarak şiddet ile sindirilmeye çalışıldığı bir ülkede demokrasinin varlığı tehlikeye girecektir. KAGİDER olarak düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı uygulanan şiddeti kınıyoruz. “Halka karşı biber gazı ve şiddet kullanılmaması” talebimizi tüm partilerin milletvekillerinin dikkatine sunuyoruz ve göreve çağırıyoruz. Ekonomimizin ve kadınlarımızın yeni AVM’lere değil, barış ve refah içinde yan yana alışveriş yapan birbiri ile dost halkına ihtiyacı vardır.

TİM
Başta hükümet olmak üzere ortak sağ duyuyla hareket edilmeli

Son birkaç gündür sürmekte olan toplumsal olaylar, endişe verici bir noktaya gelmeden başta devlet,  hükümet, tüm siyasi partiler ve tüm sivil toplum örgütleri olmak üzere vatandaşlarımızın ortak sağ duyusuyla sona erdirilmelidir. Devletin ve güvenlik güçlerimizin maksimum şefkat ve özenle davranacağı ve ülkemizin demokrasi yolunda kat ettiği merhaleyi kanıtlayacağı günler bu günlerdir. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te daha zengin, daha müreffeh bir Türkiye’yi kurduğumuz bugünlerde şehirlerimizin ve ülkemizin görünümünü olumsuz etkileyecek olaylar Türkiye’nin turizmine ve ihracatına büyük zarar verebilir. Yıllar içinde biriktirdiğimiz tüm değerlerimizi ve emeklerimizi riske etmeye kimsenin hakkı yoktur. TİM olarak, hükumetimiz başta olmak üzere, tüm siyasi partilerimizi, tüm sivil toplum kurumlarımızı ve tüm vatandaşlarımızı  sağduyu ve sükunete davet ediyoruz.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
Ötekileştiren tepkilerden uzaklaşmalıyız

Farklı düşüncelerin, şiddet içermeden ve şiddetle karşılaşmadan ifade edilebildiği bir ortama hepimizin acilen çok ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Bunu sağlamak, olası daha üzücü durumlara fırsat vermemek, itibarımızı ve geleceğimizi korumak adına hassasiyetle davranmak, ülkesini seven herkesin üzerine düşen bir görevdir. Geleceğimize, hep birlikte sahip çıkmalı, duygusal, ötekileştiren tepkilerden uzaklaşıp, sağduyulu davranmalıyız. Bu ülke hepimizin.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken:
Halk ile karşı karşıya gelinmemeli

Yaşanan olaylar Türkiye’nin imajını olumsuz etkiliyor. Sonuçta zararlı yine biz çıktık. Esnaf 5 gündür iş yapamıyor. Dükkanların camı, çerçevesi kırılıyor. İşe gidilemiyor, ve aileler çocuklarını okula gönderemiyor. Caddeler kapalı, trafik allak bullak oluyor. Dolayısıyla ekonomik fatura da büyük oluyor. Sağ duyulu olmak lazım. Ülkenin bir kaosa sürüklenmemesi lazım. Bundan sonraki süreçte üslup değişecek siyaset bu mevsimin içine çekilecek. Siyasi partiler kafa kafaya verip ülkenin bu kaostan kurtulması için çözümü tartışacak. Artık aileler sokağa çıkıyor. Bunlar sadece provokatör ve eylemci değil ev halkı sokakta. Hükümette ise iş en başta içişleri ve emniyete düşüyor. Bakan temkinli, tecrübeli ama oraya genç polisleri değil de bu işlere karşı daha deneyimli memurların gönderilmesi lazım. Halk ile karşı karşıya gelinmemeli. Bence bir an önce meydanların boşaltılması insanların özgür bırakılması lazım.

ASKON Başkanı Mustafa Koca:
Olaylarla kimse rant elde edemez

Herkes sorumlu davranmalı ve karşılıklı olarak sonlandırılmalı. Olaylar, insanlarda giderek daha fazla moral bozukluğuna yol açıyor. Bu şekilde 2023 hedeflerinin gerisinde kalınır. İktidarıyla, muhalefetiyle, iş adamıyla, halkla 2023 hedeflerine sarılmalıyız. 80 dönemindeki gibi sermayeyi yeşil, siyah, beyaz diye sınıflandırmamalıyız. Bu olayların daha büyüyeceğini zannetmiyorum. Bu olaylarla ne iktidar ne muhalefet siyasi rant elde edemez. Artık siyasi liderler bir araya gelerek ortak bir yol bulmalılar. Burada mutlaka siyasi olarak ortak noktada buluşulmalı. Biz de gerekirse itidal için elimizden geleni yaparız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s