SABANCI ÇİMENTO FABRİKASI ARIYOR

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, İstanbul’dan 2 saatlik uçuş mesafesinde olan tüm ülkelerde satın almak için çimento fabrikası aradıklarını söyledi. Sabancı Çimento Grubu olarak içerde ve dışarda büyümeyi hedeflediklerini ve bu yıl 225 milyon dolar yatırım yapmayı hedeflediklerini belirten Göçmen, yurt dışından satın almalar olacağını ve bunun için de herhangi bir bütçe sınırlaması yapmadıklarını belirtti. Çimento grubuyla ilgili hedeflerini ve projelerini anlatmak için sohbet yemeği düzenleyen Göçmen’e, Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal ve Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu da eşlik etti.

Bölgesel güç olmayı hedefliyor

Yurtiçinde de satın alma fırsatlarına baktıklarını ve bir fırsat çıkması durumunda değerlendirebileceklerini söyleyen Göçmen “Afyon Çimento’ya teklif verdik, bekliyoruz. 3-4 teklif var diye biliyoruz. Şubat’ta belki sonuçlanabilir” dedi. Çimento Grubu olarak 2012’de ciro beklentilerinin 2 milyar lira olduğunu ifade eden Göçmen, 2011 yılı cirosunda ise bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüme yakalanmasını tahmin ettiklerini söyledi. Göçmen sektörle ilgili değerlendirmesinde de, 2011’de yüzde 11 büyümeyle 56.1 milyon ton tahmin edilen çimentodaki iç tüketimin 2012’de yüzde 4- 4.5 artmasını öngördüklerini söyledi.

Göçmen, bölgesel güç olma hedefleri doğrultusunda yurt dışı satın  alma alternatifleri üzerinde çalıştıklarını ve satın almaların bir kısmında Akçansa’yı bir kısmında da Çimsa’yı lokomotif olarak  kullanacaklarını söyledi. Göçmen, yurt içinde ise Afyon Çimento haricinde de fırsatlar olursa değerlendireceklerini belirtti. Göçmen “Çimento şirketlerimizin kendi bilançolarından kaynaklanan ciddi bir finansal gücümüz var. Dünyadaki finansal konjonktür de yeni alımlara müsait” dedi. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s