MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

Bundan 10 yıl önce Siemens A.Ş. Türkiye Endüstriyel Hizmetler ve Çözümler bölümünde çalışmakta olan 4 arkadaş uzun yıllar boyunca yaşadıkları ve edindikleri tecrübeleri kendi adlarına müşterilerine sunmayı kararlaştırdı. Bu konuda aylar süren çalışmalar sonunda ESA firması kuruldu ve 2003 yılı Haziran ayında faaliyete geçti. Firma kurucuları olan Osman Onat, Erol Kutucularoğlu, Caner Namoğlu ve Ercan Başaran Siemens Türkiye bünyesinde yıllar süresince değişik projelerde aktif görevler aldı. Günümüzde başlıca çimento, cam, gıda ve kimya sektörüne mühendislik hizmetleri verdiğini söyleyen firmanın Pazarlama ve Proje Yöneticisi Caner Namoğlu, çimento sektörüne yönelik mühendislik çalışmalarına örnek olarak tüm elektrik ve otomasyon işlerini anahtar teslimi olarak gerçekleştirdikleri Bartın çimento fabrikasının yeni fırın hattını gösterdi.

Sayın Caner bey, gündeminizde hangi mühendislik projeleri var?

Sektörel anlamda bakıldığında özellikle çimento, cam, gıda ve kimya sektöründe ciddi tecrübelerimiz bulunmaktadır. Örneğin; çimento ve maden sektörünü ele alırsak, en son Bartın çimento fabrikasının yeni fırın hattının tüm elektrik ve otomasyon işlerini anahtar teslimi olarak gerçekleştirdik. Halihazırda da Malatya’da Hekimhan Madencilik için bir fırın projesi gerçekleştiriyoruz.

Gıda sektörünü düşünürsek Unilever grubu Konya’da bir dondurma üretim hattı kuruyor. Biz burada kurulan üretim hattının mühendislik hizmetini gerçekleştiriyoruz. Konya’da kullanılacak olan PLC programı standartları tamamen kendi mühendislerimiz tarafından oluşturulup, A’dan Z’ye üretimin hattının planlandığı ve projelendirildiği bir yapıda gerçekleştiriliyor. Bu standartlaşma, dünyanın birçok noktasında kurulması planlanan yeni fabrikalar için bir referans proje oluyor.

Bir projenin dizayn aşamasında Yüksek Gerilim, Orta Gerilim, Alçak Gerilim ve Otomasyon sistemleri açısından tüm dizaynını yapıyoruz. Uluslar arası normlara göre mühendislik hesapları, proje dizaynı, imalat ve montaj işleri de dahil olmak üzere komple sistemi teslim ediyoruz.

Tabi ki bu süreçte önemli husus, prosesler konusunda yıllardır oluşmuş olan tecrübe ve standartlaşma. Yılların ve yüzlerce başarılı proje ile elde ettiğimiz bu tecrübeyi müşterilerimize sunuyoruz.

Sloganınız; “Siz Düşleyin Biz Yapalım” cümlesini nasıl hayata geçiriyorsunuz?

Bizden, mühendislik hizmeti isteyen firmaların öncelikle ne istediğini tam olarak algılayarak. Onların istedikleri mühendislik hizmetini projelendiriyoruz. Yıllara yaygın süreçte değişik sektörlerde edindiğimiz teknolojik ve proses bilgilerimizi bu amaçta müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Teknolojik altyapımız dünyanın tüm gelişmiş ülkeleriyle ve firmalarıyla aynı  hatta mühendislik birikimi anlamında daha ilerideyiz. Firma olarak genç-dinamik ve hızlı uygulamaya geçen bir ekibiz.

Türkiye ile Avrupa’yı karşılaştırdığınızda, ülke olarak neredeyiz?

Şu anda ülke olarak mühendislik ve proje anlamında kesinlikle Avrupa’dan geri değiliz. Ancak Türkiye’de Pazar yurtdışından  gelen firmalar tarafından zorlanıyor. ABD ve Avrupa bir yandan Çin ve Hindistan firmaları diğer taraftan ülkemizde proje almak için ihalelere giriyor ve bu yerli firmaları oldukça zorluyor. Tabi bu aşılmayacak bir şey değil. Bunu aşmak için markalaşmak ve yurtdışında tanınmak önemli.

Projelerde yatırımcılar için partner tercihinde  önemli olan husus nedir?

Proses işlerinde işler anahtar teslim yürür. Elektrik ve otomasyon çözümleri bu işlerde sektörüne göre değişiklik gösterse de ortalama yüzde 5-10 arasında pay alır. Tüm bu işleri yaparken tecrübeli ve dinamik firmalarla çalışmak, iyi çözümü alabileceğini bilmek yatırımcılar için önemlidir. Müşteri memnuniyeti önemli ve müşteri memnuniyeti için de doğru zamanda doğru kişi ile çalışılması şarttır.  Biz firma olarak güzel işler yapığımızı düşünüyoruz ve bunların Türkiye için bir katma değer sağladığını görerek mutluluk duyuyoruz .
Yurt dışında gerçekleştirdiğiniz yeni bir proje var mı?

Şu anda Rusya’da bir Çimento  ve Cam sektöründe kurulan birkaç fabrikanın komple elektrik montaj ve otomasyon çözümleri hizmeti veriyoruz. 450 bin adam saatlik iki adet projeden bahsediyoruz. Tabi yaptıkça açılıyor. Biz oralarda varız. Moskova’da bir ofis açtık ESA adıyla, şubemizi hayata geçirdik. Tabi o bölgede iş yapmak için Rusya’yı tanımak ve ‘RUS’ gibi  düşünmek önemli. Biz sanırım bu şartlara uyuyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s