FABRİKALARA TASARRUF SAĞLAYAN KAZAN

Kahramanmaraşlı Makine Mühendisi Safa Tokay’ın, yerli linyit rezervlerini yakmaya yönelik geliştirdiği akışkan yataklı buhar kazanı teknolojisi, sanayi alanında faaliyet gösteren firmalara yılda 2.5 milyon TL ek gelir sağlayacak. 

Tokay’ın verdiği bilgiye göre, enerjiden tekstil sektörüne birçok iş kolundaki fabrikalarda enerji maliyetini aşağı çekmek için tasarlanan yeni kazan sistemi, düşük kalorili yerli linyitten, yüksek verimli ısı üreterek kısa sürede buhar üretebiliyor. Filtreleme sistemiyle de dikkat çeken akışkan yatak teknolojisi, aynı zamanda çevre dostu olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de düşük kalorili, yüksek nemli, yüksek kül oranına sahip kömürleri yakmaya yarayan sistem, enerji üretiminde dışa bağımlılığı az da olsa engelleyecek. Dolagaza göre 4 kat daha ucuz yakıtı sayesinde şirketlere bir yılda yaklaşık 2.5 milyon TL tasarruf sağlayacak yeni teknoloji, maliyetini ise 4 ay gibi kısa bir sürede amorti edebiliyor. Sanayideki enerji üretiminde en büyük cari açığı doğalgaz ve kömür kalemlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Tokay, geliştirilen yeni sistemin, Türkiye’nin düşük kalorili kendi kömürünü yakmasına imkan sunduğunu belirtti.

Yapılan hesaplamalara göre, fabrikalarda doğal gaz sistemiyle çalışan 10 tonluk bir buhar kazanının, yılda yaklaşık 4.5 milyon TL yakıt tükettiğini aktaran Tokay, bu rakamın yerli linyit yakan akışkan yataklı buhar kazanı sistemiyle 2.5 milyon TL’ye indiğini anlattı.

ARIZA VEREN BUHAR KAZANINA KIZDI, KENDİ MARKASIYLA BUHAR KAZANI İMAL ETTİ

Makine mühendisi olarak çalıştığı fabrikada, sık sık arıza veren buhar kazanından yola çıkarak böyle bir projeye başladığını kaydeden 39 yaşındaki Sefa Tokay, tamamı yerli kaynaklardan üretilen buhar kazanının, 3 yıl süren proje çalışmasının ardından TERMOTÜR kazan olarak tescillendiğini aktardı.

İlk çalışmasına, mevcut buhar kazanını modernize ederek başladığını belirten Tokay, üretim süresince başından geçenleri ise şöyle anlattı: “Kazanın tasarlanıp bitmesi 3 yılımızı aldı. İlk çalışmamızı mevcut buhar kazanı yenilemesiyle başladık. Sermaye olmaması ve ortaklık tekliflerimizin geri çevrilmesi projeyi tamam mı devam mı? Noktasına getirmişti. Projeyi ya çöpe atacak, ya firmalarından birine satacaktık. Ya da finansman bulup yola devam edecektik. İş ortağım Mustafa Kocabaş Bey’le yola devam etme kararı aldık. Buradaki bir tekstil fabrikasının eski model buhar kazanının kullanılabilir parçalarını alarak, modernize edip akışkan yataklı yeni sisteme çevirdik. Bizim sistemimizi farklı kılan, kömürün yataktaki yanma havasının yüksek olması. Linyitin toz halinde olması, kömürün kazana girdiği anda yanmaya fırsat bulamadan uçup gitmesine neden oluyor. Geliştirdiğimiz sistemle, yakıt kazanın tam tabanından içeri giriyor. Bu da kömürün yatakta bekleme süresini uzatıyor.”

‘BİZİ EN ÇOK REFERANS SORUSU YORDU’

Geliştirdiği projeyle yeni sanayi sitesinde kendi iş yerini kurarak, 2 bin metrekare kapalı alanda 60 kişiye iş imkanı sağlayan Tokay, işe ilk başladıklarında firma sahiplerinin referans sorusuna cevap vermekte güçlük çektiklerini kaydetti.

Tokay, “O gün için kazanın yanacağından kesin olarak emindik. Ama müşterilere referans gösteremediğimiz için projemize pek sıcak bakmıyorlardı. Modernizasyonunu yaptığımız firmayla referans sorusunun yanıtını bulmuş olduk. Sonraki süreçte kendi firmamızı kurarak seri üretime geçtik. Şu an itibarıyla 10. kazanımızı imal ettik. Adana, Balıkesir ve Kahramanmaraş içerisindeki fabrikalara üretim yapıyoruz.” dedi.

Tokay’ın iş ortağı Mustafa Kocabaş ise Hükümetin yerli linyit kömürüne teşvik kararı almasıyla bu tip buhar santrallerine ilginin arttığını söyledi. Teşvikle birlikte, fabrikalarda yerli linyit kömürü kullanımının işletmelere ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağını belirten Kacabaş, şunları kaydetti: “10 tonluk bir kazanın maliyeti yaklaşık 400 bin dolar. Kullanılan kömürün maliyeti çok düşük olduğu için kazanlar kısa sürede kendini amorti edebiliyor. Normalde doğal gaz kazanıyla 1 ton buhar 60 TL’ye üretilirken, bu kazanlar yerli linyit kömürü kullanıldığı için maliyet yüzde 50 daha aşağı çekiyor. Ayrıca, kazanlarımız çevre dostu olma özelliği taşıyor. Kullandığımız filtre teknolojisi sayesine çevreye toz ve partikül yayılmamaktadır.” 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s