ATOM ENERJİSİ KOMİSYONU

Ondokuzmayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) düzenlenen ’19.Ulusal Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi’ne katılmak üzere Samsun’a gelen Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Sadık Kakaç, Makine Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’ni ziyaret etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Nükleer Enerji Enstitüsü’nün kuruluşunda bulunan, 1970-1978 yılları arasında Atom Enerjisi Komisyonu üyeliği yapan Prof. Dr. Sadık Kakaç, 1971 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliğine seçilmişti. 1975-1976 yıllarında bir süre TÜBİTAK Genel Sekreter Vekilliği’ni yürüten, 1978-1980 yılları arasında NATO Bilim Komitesi’nde Türkiye’yi temsil eden Prof. Dr. Kakaç, aynı tarihlerde de Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreteri olarak görev yapmış, birçok bilimsel yayına imza atmıştı. Prof. Dr. Kakaç aynı zamanda makina mühendisliği camiası tarafından bilinen bir bilim insanları arasında yer alıyor. 2000 yılı TÜBİTAK Hizmet Ödülü sahibi olan Prof. Dr. Kakaç, halen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde görev yapıyor.

        Türkiye 1956 yılında 6821 Sayılı Yasa ile Atom Enerjisi Komisyonu (AEK) Genel Sekreterliği’ni kurarak, dünyada nükleer güç enerji santralleri alanında çalışmaları başlatan ilk ülkeler arasında yerini almıştı. Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Prof. Dr. Sadık Kakaç ile MMO Samsun Şube tarafından enerji ve enerji verimliliğine yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s