ORANSAL VE SERVOPNÖMATİK KONTROL TEKNOLOJİSİ

BDG Üniteleri, müşteriye özel olarak üretilirken, çok esnek olunması gerekiyor. Kontrol ve imalat sistemleri, son müşterilerin, piyasadaki değişikliklere, revizyonlar ve daha yüksek kapasitelerle kolayca reaksiyon gösterebilmeleri amacıyla, münferit modüllerden oluşuyor. BDG`nin organizasyon ve yönetim müdürü Lars Brenner, “gelecek esneklerindir sloganımızın hakkını, ancak bu şekilde verebiliriz”, diyor. Bu noktada en iyi örneği, valf sistemleri için üretilen boru tapalarının montaj ve kontrol üniteleri oluşturuyor.

Ünite, öylesine esnek kullanılabiliyor ki, üzerinde çok sayıda boru tapası çeşidi üretilebiliyor. Boru tapalarının alt ve üst parçaları, tek bir ünitenin üzerinde bir araya getiriliyor, birbirine geçiriliyor, lazerle kaynaklanıyor ve son olarak, kaynak dikişlerinin sızdırmazlığı kontrol ediliyor.  Proses adımları o kadar hızlı ilerliyor ki, boru tapaları, çok kısa bir çevrim süresi içinde üniteden çıkıyor. Duraksamadan iş değişikliği     Brenner, “ünitemiz, son müşterilerimiz açısından, verimlilikte devasa boyutlara varan bir ilerleme anlamına geliyor”, diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar, çeşitli varyasyonlar için kullanılan çok sayıda yarı otomatik ünitede, tüm çaplar ve boylar işlenemiyordu.”   Yeni makinenin sahip olduğu iki adet helezonik besleme haznesi sayesinde, artık iş değişiklikleri duraksamadan yapılabiliyor. Esnek üniteye, Festo`nun pnömatik otomasyon sistemi de mükemmel bir uyum sağlamış. İki adet GDCI ekseni, daha ilk istasyonda, pozisyon kontrol sistemi CMAX tarafından yönlendiriliyor.

Servopnömatik eksenler, boru tapasının tipi ve gerekli çevrim süresine göre, farklı pozisyonlara gidiyor. SOE sensörleriyle birlikte çalışan HGPT tutucular tarafından parça taşıyıcının üzerine bırakılan alt parçalar, bir bant sistemi vasıtasıyla iki adet makas köprülere gidiyor. Servopnömatik ve iddialı EGC Tip döner millere ve standartlara dayalı elektrikli DNCE silindirlere sahip olan ve montaja hazır bir vaziyette ünitenin yanına kadar getirilen makas köprüleri, üst parçaları, boru tapalarının alt parçalarının üzerlerine oturtuyor. İki parça, bir sonraki istasyonda preslenerek birbirlerine geçiriliyor ve ardından lazerle kaynaklanıyor. Kontrol istasyonunda, Festo`nun servopnömatik kvow-how`u kullanılıyor:  Ana konum modülü ve iki adet son konum ve orta konum için SoftStop CMPX`e sahip, her biri dört çarpı dört DGCI eksenler, görevlerini kusursuzca yerine getiriyor.  Pnömatik eksenler, oransal yön kontrol valflerine sahip servopnömatik sayesinde, elektrikli eksenlere benzeyen özellikler oluşturuyor; tabii ki çok daha düşük maliyetle. Montaja hazır pnömatik VPWP oransal valfin güvenlik fonksiyonları, CPE 18 tek valflere sahip komple montaj plakaları ve MS6 serisi şartlandırıcılar tarafından sağlıyor. “Montaja hazır vaziyette gönderdiğimiz handling sistemleri ve montaj plakaları sayesinde, asıl ana faaliyet alanımız olan otomasyona bağlı kontrol konuları üzerinde yoğunlaşma imkanı bulduk. Üniteyi bu şekilde, talep edildiği gibi, dokuz ay içinde bitirdik”, diyor Brenner.     

„Günümüzde artık fiyatı ne kadar olursa olsun, ama daha büyük olsun düşüncesi, yerini, kendimizi değişen taleplere ne kadar hızlı hazırlayabiliriz düşüncesine bırakmış bulunuyor.“  Lars Brenner, BDG Organizasyon ve Yönetim Müdürü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s