İNŞAAT MAKİNELERİ

CECE tarafından toplanan verilerden çıkan sonuç, yılın ilk dört ayında Avrupa’da gerçekleşen satış rakamlarının bütün Akdeniz ülkelerinde (Portekiz, İspanya, İtalya ve Yunanistan) düşüş gösterdiği yönündeyken, durum kıtanın geri kalanında biraz daha iyi. Satışların kaldığı yerden yeniden başlaması, her ne kadar 2012’in son ayları ve bu yılın ilk aylarında gerçekleşen aşağı doğru olan yönelmeyi yaz süresince gideremeyecek olsa da, görünüm yılın kalan zamanı için olumlu yönde. Euroconstruct bile, 2013’te hesapladığı %3 (önceki %2,5) gerilemeyle bu yıl için yaptığı tahminleri aşağı çekti, ayrıca 2014 yılındaki büyüme beklentileri sadece %0,5’ken kuruluş büyümenin 2015 yılında %1,7’ye yükselmesini bekliyor. Bununla beraber, İtalya’daki durum hâlâ büyük zorluklar barındırıyor; inşaat gerilemesinin henüz dibe vurmadığı görülüyor. Gelgelelim, ılımlı sayılabilecek bir dönüşün ancak gelecek yılın ortalarına doğru olması bekleniyor. Hükümet tarafından yakın zaman önce yürürlüğe alınan “Del Fare” kararnamesinin gerçekten ne getireceğine dair dikkate değer bir beklenti mevcut.

Duyurusu yapılan projeler

Duyurusu yapılan projelerin tamamının yazılı olduğu bir listeye ulaşmak imkansız olsa da, bunlardan bazılarını sıralayabiliriz: Birleşik Arap Emirlikleri toplam olarak 35,7 milyar dolar değerinde olan projelerinin duyurusunu yaptı, Abu Dabi de gelecek beş yıl içinde gerçekleştirilecek özellikle altyapı sektöründe yer alan toplam olarak 18 milyar dolar değerindeki projelerini duyurdu. Bunların yanı sıra Dubai, “Mavi Sular” (1,6 milyar dolar) ve “Palmiye Çarşısı” (900 milyon dolar) gibi önemli gayrimenkul yatırımlarına odaklanıyor. Suudi Arabistan, KAFD (Kral Abdullah Finans Bölgesi) projesinin ilk kısmının tamamlanmasını yıl sonuna planlıyor, ayrıca Arriyad Geliştirme Kurumu (ADA) yeni Riyad metrosu istasyonlarının yapımı konusunda mimar ve proje seçimlerini kazananları açıkladı. Suudi Arabistan İskân Bakanlığı, 7000 apartmanın inşası için sözleşmeleri yakı zamanda hazırladı, bu konutlar içinde havalimanının kuzey-doğu bölgesine düşecek olanlara teşvik verileceği bildiriliyor. Güney Amerika sadece Brezilya’dan ve gelecek Dünya Kupası ve Olimpiyatlar için yapılan çalışmalardan ibaret değil. Örneğin, Kolombiya Hükümeti kısa bir zaman önce üç demiryolu hattının iyileştirilme çalışmaları için 109 milyon dolar, karayollarının yapımı ve San Luis de Ipiales Havalimanı pistinin uyarlanması çalışmaları için ise 370 milyon dolar ayırdı. Afrika’ya gelince, ABD Başkanı Obama yakın zamanda Sahra altı Afrika’da elektrik üretimini artırmak için 7 milyar doları garanti altına aldığını duyurdu. Özellikle Etiyopya, Kenya, Liberya, Nijerya, Tanzanya, Uganda ve Mozambik’te bu plan kaynaklarda 10.000 Megawatt’a kadar bir artış sağlayacak.

İnşaat makineleri dışsatım eğilimlerinin yakından takip edilmesi gerekiyor

2013’teki dengeli bir başlangıçtan sonra, yılın ilk dört ayı sonunda oldukça endişe yaratan bir düşüş eğilimi oluştu. Toplam düşüş %8 (değer olarak toplamda 744 milyon euro) olarak gerçekleşti; yol, hafriyat ve beton makinelerinde sıkıntı yaşanırken kule vinçler, delme makineleri ve agrega hazırlama makinelerinde bir miktar büyüme görüldü. Almanya, Türkiye, İskandinavya ve Rusya gibi bazı belirli coğrafi bölgeler istisna oluşturan yerlerdi. İtalyan inşaat makinelerinin en önemli çıkış kapısı olarak durumunu koruyan Rusya piyasası, yapılan hesaplara göre 2013 yılının ilk çeyreğinde toplam piyasa tutarının %8’ine sahip oldu, bunun parasal değeri ise 19 milyon euro. Beton makineleri, atıl hazırlık makineleri ve kule vinçler Rusya’da talep görüyor.

Yaşanan önemli gerilemeye rağmen, Batı Avrupa pazarı İtalyan dışsatımı için hâlâ en iyi pazar konumunda. Avrupa pazarını Asya, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Afrika ve Okyanusya pazarları takip ediyor. Hindistan ve Körfez ülkelerinin yanı sıra, Afrika ve Brezilya’nın öncülüğünde Güney Amerika yaşamsal öneme sahip coğrafyalar. Ve işte Veronafiere bu ülkelerde önemli girişimlerde bulunuyor; bunun başlangıcını Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan MS [Marmomacc ve Samoter] Afrika & Orta Doğu etkinliği sağlayacak. Simest and AssoCamereEstero tarafından hazırlanan son rapora göre, Hindistan’daki Merkezi Hükümet ve Federal Devletler, toplam olarak 500 milyar euro tutarında yatırım projelerini imzaladı – bu rakamın 400 milyarı sadece inşaat sektörüne gidiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s