FİBER LAZER KESİM SİSTEMLERİ

Fiber Lazer Kesim Sistemleri, Su Jeti Kesme Sistemi, CNC Plazma Kesim Sistemleri ve CNC Oksijen Kesim Sistemleri üretiminde, sektörün öncü kuruluşları arasında yer alan NUKON Lazer Makine Metal Sanayi ve Tic A.Ş; ürün ve hizmet yelpazesinde yaptığı yeniliklerle sektöre yaratıcı çözümler sunuyor. Bir NURİ KÖRÜSTAN Makina Metal A.Ş. kuruluşu olan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Körüstan’ı ofisinde ziyaret ederek yürütmüş oldukları çalışmaları kendisinden dinledik…

Sorularımıza geçmeden önce NUKON Lazer hakkında bizleri kısaca bilgilendirir misiniz?

NUKON Lazer, bir NURİ KÖRÜSTAN Makine Metal A.Ş kuruluşudur. NURİ KÖRÜSTAN Makine Metal A.Ş, sac işleme konusunda 1972’den bu yana üst düzey bir tecrübeye sahiptir. Kendini sürekli olarak yenileyen ve geliştiren bir firmadır. NUKON Lazer ise Fiber Lazer, Su Jeti, CNC Plazma Kesim ve CNC Oksijen Kesim makinaları üreten firmamızdır. Bu imalatları yaparken öncelikli hedef iş gücünü arttırmak, kaliteli, kullanışlı ve teknolojiyi takip eden sorunsuz makineler yapmaktır. Bugün NUKON markası adı altında 12.000 m2 alanda edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile sac kesme makineleri üretmekteyiz. En iyi referansımız fabrikalarda çalışan makinelerimizdir.

2011 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Bu yıl içerisinde yapmış olduğunuz makina üretimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

2011 yılı NUKON açısından oldukça verimli geçti diyebiliriz. Özellikle yurt dışından çok önemli talepler aldık. Özellikle dünya çapında fazla sayıda fiber lazer kesim makinası üreticisi olmamasından dolayı oldukça büyük bir ilgi ile karşılaştık. Bu sene katıldığımız Bulgaristan Fuarı’nda da aynı ilgiyi gördük. Bu sene içerisinde gerçekleştirdiğimiz 20 adet fiber lazer makinasının yarısını yurt dışına ihraç ettik. Yine bu yıl içerisinde 8 adet CNC Plazma Kesim Makinası, 3 adet CNC Oksijen Kesim Makinası ve 3 adet Su Jeti Kesim Makinası ürettik.

Ülke bazında ihracat referanslarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Sırbistan, Bosna-Hersek, Irak, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Rusya, Bulgaristan ve Polonya ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerin yanı sıra hali hazırda siparişlerini aldığımız fakat henüz teslimatlarını gerçekleştirmediğimiz birçok ülke bulunuyor. İhracat işlemleri gerçekleştikten sonra bunları da sizlerle paylaşabiliriz.

Fiber Lazer Kesim Makinası diğer lazer kesim makinalarına nazaran kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor?

Fiber teknolojisi eski teknolojiye göre çok daha kaliteli ve ucuz kesim maliyetine sahip bir tezgahtır. Bu durumda rekabet açısından büyük bir fark yaratmaktadır. Enerji sarfiyatı, bakım ve sarf malzeme giderleri gibi temel kriterler baz alındığında 80’e kadar tasarruf sağlanabilmektedir. Ürettiğimiz bu tezgahlarımız üstün teknolojik özelliklerden dolayı gerek iç piyasada, gerekse dış piyasada beklentilerimizin de üstünde ilgi görüyor diyebilirim.

Başta Fiber Lazer Kesim Makinalarınız olmak üzere üretimini yapmış olduğunuz makinaların genel özelliklerinden bahseder misiniz? 

Fiber Lazer Kesim Makinası

• Makine istenilen ebatlarda üretilebilir.
• Resonatör modüler yapıya sahiptir (örneğin : 1 kw laser aldınız bir müdddet sonra 2 kw yapmak istediğinizde yalnızca modüller ilave edilir.)
• Lazer ışın yolunda ayna yoktur,esnek fiber kablo ile ışık kayıpsız olarak aktarılır.güç kaybı 0 ( sıfır ) dır.
• Kolay kullanıma sahip operatör dostu kesme kafası vardır.
• 20kw düşük elektrik tüketimi ile kullanıcı dostudur.(2 kw lazer için ).
• Mekanik olarak sağlam ve rijit bir gövdeye sahiptir.
• Malzeme ve cüruf boşaltmak için konveyör sistemi vardır.
• Çift tablalı otomatik olarak değişen hidrolik masa sistemi.
• Kabin içi aydınlatma.

Su Jeti Kesme Teknolojisi

• Hassas kalibre edilmiş 0,12 – 1,1 mm çaplar arasında su veya su-abrasiv karışımının çok yüksek hızla (800m/sn) malzeme üzerine fışkırtılması ile meydana gelen hassas tahribat neticesi ortaya çıkan bir kesme işlemidir.
• Sureti (water-jet ) ; termik bir etki olmaması sayesinde, erimeyen veya yanmayanlar da dâhil olmak üzere tüm malzemelerin kesilmesi mümkündür.
• Titanyum, tungsten alaşımları, paslanmaz çelikler, karbonlu çelikler gibi sert metaller.
• Alüminyum, bakır, pirinç, çinko, kurşun gibi yumuşak metaller.
• Granit, mermer, seramik, cam, kurşungeçirmez, lamine camlar, ağaç, gibi inşaat ve dekorasyon sektörüne yönelik malzemeler.
• Karbon, kevlar, kompozitler, kâğıt, karton, deri, tekstil ürünleri, conta malzemeleri, fleksiglas (pleksiglas ), polyester, polietilen levhalar, fiber, tüm plastik ve lastik türevleri waterjet (su jeti) ile kesilebilmektedir.
• Lazer ile kesilemeyecek farklı yanma veya erime sıcaklıklarına sahip malzeme çiftleri, sandviç malzemeler su jeti ile kesilebilir

CNC Plazma Kesim Makinası

HDR 2000’nin başlıca birkaç özelliği
• 19’lik TFT dokunmatik LCD ekran sayesinde görsel olarak rahat kesim olanağı.
• Çift taraflı tahrik sayesinde yüksek hızlarda konumlama yeteneği.
• Araç kontrol sensörüyle sürekli aynı yükseklikte ve kaliteli kesim olanağı.
• 20 m/dk hızda lineer kızaklarla X ve Y eksenlerinde lineer ve hassas kesim olanağı.
• Tabaka üzerine tek bir tuşla yüzlerce parça sıralama yeteneği.
• Tabaka tanımla yeteneği sayesinde makinaya konulan sacı tanıyıp ona göre sıralama yapma olanağı.
• Kesilen parçayı süresini ve fireyi ‘li olarak ekran üzerinde görme olanağı.
• Köprüleme sistemiyle tek patlamada onlarca parça kesebilme.
• Emiş sistemi sayesinde temiz ve ferah bir ortamda çalışma.
• 20006000, 25006000, 30008000 gibi farklı ebatlarda minimum boşluk ile firesiz kesim.
• Verilen programda, makinanın ne kadar metre boşta geçiş yaptığını, kaç metre kesim yaptığını ve ne kadar sürede kestiğini görmenizi sağlayan bilgi ekranı.

CNC Oksijen Kesim Makinası

6000×12000 genişliğinde 350 mm kalınlığa kadar ST-37, ST-44,ST-52
ve hardox malzemelerin kesim işlemi yapılır.

2012 yılı için neler planlıyorsunuz?

2012 yılında ana ürünümüz olan Fiber Lazer Kesim Makinası için 60 adetlik bir üretim hedefliyoruz. Bununla birlikte ihracatımızı da 100 artırmayı planlıyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte ürün ve hizmet kalitemizi arttırarak dünyanın birçok ülkesine NUKON makinalarını ihraç etmek istiyoruz.

Peki, makinalarınız ağırlıklı olarak hangi sektörler tarafından tercih ediliyor?

Makinelerimiz ağırlıklı olarak otomobil ana ve yan sanayinde, makine sektöründe ve tüm sac işleme sektöründe tercih edilmektedir. Makinalarımızın kendi sektörlerinde söz sahibi olan ve uzun yıllardır Türk sanayisine hizmet veren firmalar tarafından kullanılması bizleri fazlasıyla memnun ediyor. Bununla birlikte sadece ülkemizde değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde de NUKON ürünleri güvenle kullanılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s