İLK TÜRKAK AKREDİTELİ YAPI LABORATUARI

Öncelikle firmanızın kuruluşundan ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
2006 yılı Ocak ayında 100 yerli sermaye ile kurulan, Prozenin Eğitim Danışmanlık adı ile faaliyetlerine başlayan kuruluşumuz kısa sürede dürüst, iş ahlakına uygun, profesyonel ve tarafsız bir yaklaşımla sürdür- düğü çalışmalarıyla sektörünün en güvenilir kuruluşlarından biri olmuştur. Firmamızın bünyesindeki faaliyetler;
• ISO 9001; kalite yönetim sistemlerinin kurulması esnasında uygulanması gereken şartların tanımlandığı ve belgelendirme denetimine tabi olan standarttır, verilen belgenin adıdır.
• ISO 9001: 2008, bir kuruluşun kalite yönetim sistemi gereksinimlerine hitap eder. Müşteri ihtiyaçlarına cevap verme kapasitesini kanıtlamak için ve donanım, yazılım, işlenmiş mamüller ve hizmetler gibi bütün genel ürün kategorilerine uygulanabilir. • OHSAS 18001; Sistematik bir yaklaşımla, kuruluşun İş Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili risklerini kontrol altına alır.
• ISO 18001:2007, Sürekli gelişim prensibi ile kuruluşları İş Sağlığı ve İş Güvenliği Konularında gelişmeye yönlendirir. Jenerik bir standarttır, her boyuttaki, her sektördeki kuruluşun ihtiyaçlarına cevap verebilir.
• ISO 14001; Şirket faaliyetlerinin çevreye olan etkisi ve çevre riskleri belirlenerek kontrol edilebilir ve bu sayede çevreyi olumsuz etkileyen unsurlar azalır.
• ISO 14001:2004, çevre etkilerinden kaynaklanan maliyetler düşer, çevre ile ilgili yasalara ve mevzuata uyum sağlanır ve acil durumlarda meydana gelebilecek çevre etkileri azaltılır veya tamamiyle ortadan kaldırılır. Yasal kurumlara karşı, mevzuat ve yönetmeliklere uyulduğu dökümante edilmiş çevre yönetim sistemi ve ISO 14001 Belgesi ile gösterilebilir.
• ISO 22000; dünya çapında güvenli gıda tedarik edilmesini sağlama amacıyla düzenlenmiştir.

• ISO 22000:2005, ürün ve hizmet kalitesinde ölçülebilir düzelme, standart dışı üretimde azalma dolayısıyla ürün geri dönüşlerinin ortadan kalkması ve imaj korunması sağlanır bu standart ile.
• CE ürün belgelendirme; ce işareti Avrupa Birliğinin, teknik mevzuat uyumu çerçevesinde 1985 yılında benimsediği yeni yaklaşım politikası kapsamında hazırlanan yeni yaklaşım direktifleri içerisinde yer alan ürünlerle ilgili olup ürünlerin AB’nin ilgili direktiflerine uygun olduğu ve gerekli bütün uygunluk degerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini gösteren bir birlik işaretidir.

Kalite Politikası
Firmamız,müşteri memnuniyeti ile sürekli gelişmeyi temel alarak, modern teknolojiyi uygulayıp nitelikli eğitim-öğretim vermeyi, konusunda atılımcı, yenilikçi, araştırmacı bireyler yetiştirmeyi, yetiştirdiği insan ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilmeyi, yapılan araştırmalar ile yurtiçi ve yurt dışında kabul görmeyi, üreticilere ve sanayi kuruluşlarına yol göstermeyi ve bu alanlarda problemleri analiz ederek bilimsel çözümler getirmeyi, kalite politikası olarak benimseyip uygulamaktadır.

Vizyonumuz
Eğitimli, sürekli kendini yenileyen ve kalite politikasıhedeflerinden sapmayan personelimizle; gizlilik, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerine sadık kalmak, yasalarçerçevesinde müşteri isteklerini esas almaktır.

Misyonumuz 
Ulusal ve uluslar arası metotlarla yenilenen teknolojiyi takip ederek, sonucun doğru ve güvenilir olmasını sağlamaktır.

Sektörün şu anki genel durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Sektörün içinde bulunduğu duruma baktığımızda; devletimizin ilgili birimlerin (Sanayi, Bayındırlık…..) kalite belgeleri ve kaliteli üretim konusunda firmaları yeterli seviyede denetlememesi sebebi ile firmalar bildikleri gibi (standart dışı) üretim yapmaya devam etmektedirler. Biz danışman olarak bunu aktardığımızda ise kimse bize birşey sormuyor bu yüzden biz bu şekilde üretimimize devam ediyoruz diyorlar. İleriki aşamalarda sektörle ilgili temennimiz Devletimizin denetimlerini daha sıklıkla ve daha sıkı bir şekilde yapmasıdır.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı / olacak mı?
2012 yılı mart ayı itibariyle Prozenin Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Bedrettin KAZMA, belgelendirme hizmetlerinin yanı sıra EKOZENİN YAPI MALZEMELERİ LABORATUVARI’ nı kurmuştur. Kurmuş olduğumuz bu laboratuar hem teknik ekip hem de deney kapsamı bakımından Konya ilinin ilk TÜRKAK akrediteli Yapı Malzemeleri Laboratuarı olmak için çalışmalarını büyük bir titizlikle devam etmektedir.

Mevcut piyasa koşullarındaki rekabet için neler söyleyebilirsiniz?
Piyasada aynı işi yaptığımız firmalar ile rekabet şartlarını incelediğimizde ise; kalite danışmanlığı işini layıkıyla yapan firmaların başında gelmekteyiz. Rakiplerimizden farkımız İşimizi başından sonuçlanana kadar takip edip, ilğili firmaya ilgili uzmanı göndermekteyiz.

2011 yılı firmanız açısından nasıl geçti, 2012’den neler bekliyorsunuz ?
2011 yılı mali açıdan sıkıntılı geçti. Klişe bir söz vardır; çok iş yaptık fakat para alamadık mantığı işledi 2011 yılında. 2012 den daha umutluyuz. Birçok fuar ve organizasyona katılıp reklam yapmak ve firmamızı tanıtmak istiyoruz. Son olarak şunları belirtmek istiyorum: Kısa vadede bir yapı denetim laboratuarı kurduk ve bunun faaliyete geçmesi için birkaç küçük eksiğimiz var. Bunları da yerine getirirsek Konya’da ilk Türkak akredi teli yapı laboratuarını kurmuş olacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s