TİCARET HEYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ticaret Heyeti Programı kapsamında, 27 Haziran 2009 tarihinde Cakarta Grand Hyatt Otel’de işadamları için Endonezya pazarı hakkında bir bilgilendirme toplantısı yapılarak, Cakarta Ticaret Müşaviri Gökhan BAYAR ve Endonezya-Türkiye İş Konseyi Endonezya Eşbaşkanı Çetin Candan tarafından söz konusu pazara ilişkin bilgiler verildi. 28 Haziran 2009 tarihinde ise Heyet, Cakarta 2009 Fuarı’nı ziyaret etti. 29 Haziran 2009 tarihinde Grand Hyatt Otel’de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Endonezya’da Halkın Refahından Sorumlu Koordinatör Bakan Sayın Aburizal BAKRIE başkanlığında “Türkiye-Endonezya İş Forumu” gerçekleştirildi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğü, OAİB Genel Sekreterliği organizasyonunda ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında Endonezya’nın Cakarta şehrinde bir Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi.
Resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “Ticaret Heyeti Programı”na gıda, makine ve aksamları, demir-çelik, mobilya, kimyasal maddeler, petrokimya, maden, mermer ve doğaltaş, inşaat malzemeleri gibi muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren Türk firmaları iştirak etti. Bakan Çağlayan başkanlığındaki heyete Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali, Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün, Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici de iştirak etti. Ayrıca, DTM, DEİK, TİM, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’ni temsilen de heyete katılım sağlandı. OAİB Genel Sekreterlik Birliklerini temsilen Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ünlü ile Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Bozkurt’un katıldığı heyete, Genel Sekreter Mahmut Akıllı ile İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Parıltı da katıldı. OAİB’den görevli 3 personel, 7 basın mensubu ve 30 firmadan 35 kişinin yer aldığı heyet toplam 69 kişiden oluştu.

İş Forumu’nda ilk konuşmayı Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohammad HIDAYAT yaptı ve konuşmasında coğrafi uzaklığa rağmen iki ülke arasındaki ticaretin iyi bir gelişme gösterdiğini, 1996 yılında ticaret hacmini 2 milyar $’a yükseltmeyi hedefleyen bir anlaşma imzalanmış olduğunu ve bu sayede dış ticaret hacminin bugünkü düzeyine ulaştığını vurguladı. Mohammad HIDAYAT’ın ardından Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ünlü bir konuşma yaptı ve konuşmasında ülkemiz çeşitli sektörleri hakkında bilgi vererek dünya ve Türkiye’deki konumlarının önemine değindi, ülkemiz dış ticareti hakkında kısaca bilgi verdi. Daha sonra, Endonezya-Türkiye İş Konseyi Endonezya Eşbaşkanı Çetin Candan bir konuşma yaptı ve onu takiben Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim yaptığı sunumda ülkemizdeki yatırım ortamını anlatarak Türkiye hakkında bilgi verdi.

Zafer Çağlayan’ın konuşmasının ardından, ülkemizin önde gelen demir-çelik ihracatçısı firmalarından biri olan Promeks Dış Ticaret A.Ş.’nin Endonezya Devlet Kuruluşu PT. KRAKATAU WAJATAMA, özel sektör firmaları PT. GUNUNG GARUDA ve PT. HAMASA STEEL CENTER ile yapacağı toplam 17,5 milyon $ tutarında 40 bin metrik tonluk Türk demir ve çelik ürünlerinin Endonezya’ya ihracatını kapsayan üç ayrı kontratın imza töreni gerçekleştirildi. Forumun ardından Türk firmaları ile 250 civarında Endonezyalı firmanın katıldığı ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 30 Haziran 2009 tarihinde Heyete iştirak eden bir grup Türk firması Grand Hyatt Otel’de ASPIPIN (Endonezya Gıda Üreticileri Birliği) ile düzenlenen toplantıya iştirak etti. Heyete katılan bazı firma/kuruluş temsilcileri ise Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Oda yetkilileri ile temasta bulundular.

Daha sonra söz olan ve özetle iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine değinen Endonezya’da Halkın Refahından Sorumlu Koordinatör Bakan Aburizal BAKRIE’nin ardından son konuşma Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından yapıldı. Çağlayan konuşmasında; Endonezya ve Türkiye’nin birbirini yeterince tanımayan iki ülke olduğunu bu nedenle potansiyelin altında ticaret hacmi sergilediklerine değinerek, eğer istenirse önümüzdeki üç yılda dış ticaret hacminin 5 milyar $’a, beş yılda da 10 milyar $’a çıkarılabileceğini vurguladı. Gerek Türkiye’nin gerekse Endonezya’nın bulundukları bölgelerde önemli konumları olduğuna işaret eden Çağlayan, bir sonraki KEK Toplantısı’nın 2010 yılında Endonezya’da yapılmasının planlandığını ve anılan yıl Endonezya’da yapılacak İhraç Ürünleri Fuarı’na da katılmak istediğini belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s