KABLO ENDÜSTRİSİNİN DÜNYA LİDERİ NEXANS

Kablo endüstrisinde sektörün ve inovasyonun lideri Nexans, 2010 yılında 6.179 milyar avro olan net satışlarını 2011 yılında 6.920 milyar avroya çıkararak yeni bir büyüme rekoruna imza attı. Nexans, sabit1 metal fiyatlarıyla 2010 yılında 4.309 milyar avro olan rakamlarını ise 2011 yılında 4.594 milyar avroya yükselterek yüzde 6.5 oranında büyüme kaydetti. 40 ülkede üretim tesisleri yer alan ve dünya genelinde ticari faaliyetlerde bulunan kablo endüstrisinin lideri Nexans, 2010 yılı büyüme rekorunu geride bırakarak 2011 yılında Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya Pasifik, Ortadoğu, Rusya ve Afrika pazarlarının tamamında yüksek büyüme oranlarına ulaşarak başarısını perçinledi.

Sektörün en güvenilir kuruluşu
Nexans’ın 2010 yılında 207 milyon avro ile yüzde 4.8 olarak gerçekleşen kar marjı, 2011 yılında 256 milyon avro ile yüzde 5.6 düzeyine ulaştı. Özellikle enerji altyapısı, inşaat, sanayi ve telekom altyapısı sektörlerinde yüksek büyüme oranlarına ulaşan Nexans, enerji sektörü satışlarında 2010 yılında 3 milyar 568 avro olan satışlarını, 2011 yılında 3 milyar 852 milyon avroya yükselterek yüzde 8 oranında büyüme sağladı.

Dünyanın tüm bölgelerinde büyüdü
Bölgeler açısından bakıldığında ise Avrupa’da alçak ve orta gerilim kabloları ve aksesuarları segmentinde satışların yüzde 45’i, Güney Amerika pazarında yüksek gerilim hatları segmentinde satışların yüzde 16’sı, Kore başta olmak üzere Avusturalya ve Yeni Zelanda’yı da içine alan Asya Pasifik bölgesinde yüksek gerilim hatları segmentinin satışlarının yüzde 16’sını gerçekleştiren Nexans, çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı. Ortadoğu, Rusya ve Afrika pazarlarında ise segment satışlarının yüzde 15’ini gerçekleştiren ve 2010 yılı ile kıyaslandığında yüzde 7 artış kaydeden Nexans, piyasalarda yaşanan durgunluğa rağmen sektörünün en hızlı büyüyen kuruluşlarının başında yer aldı.

Nexans, küresel ölçekte yapı sektöründe yüzde 7, Avrupa bölgesi satışları oranında ise yüzde 5 büyüme kaydetti. Kuzey Amerika satışlarında yüzde 15 gibi yüksek bir büyüme oranına ulaşan Nexans, 2010 yılında telekom sektörüne gerçekleştirdiği 426 milyon avro olan satışlarını 446 milyon avroya çıkararak yüzde 5 oranında büyüme de kaydetti. 2011 yılında Nexans’ın Telekom Altyapı Satış Grubu’nun büyümesi ise yüzde 12 düzeyinde gerçekleşti.

Demir dışı metallerin satın alma fiyatında yaşanan değişikliklerin etkisini nötralize etmek ve böylelikle, asıl satış trendini ölçebilmek için, Nexans, satışlarını, bakır ve alüminyum için bir sabit fiyat kullanarak hesaplamaktadır.

Nexans Grubu – Kablo endüstrisinin dünya lideri Nexans, yıllık 6 milyar euro satış hacmi, 24.500 çalışanı, 40 ülkede bulunan üretim tesisleri, dünya genelinde süren ticari faaliyetleri ve güvenilirliğiyle saygınlık kazanmış küresel bir kuruluştur. Nexans’ın dünyada ve Türkiye’de gerçekleştirdiği yüksek büyüme oranlarıyla ilgili olarak Nexans Türkiye Genel Müdürü Laurent Masson yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Endüstriyel uygulamalar ve yapılar için kablolar başta olmak üzere grubumuz bütün iş kollarında büyüme gösteriyor. 2011 yılını 2010’a kıyasla çok daha aktif geçirdik. Yıl sonuna kadar hem global olarak, hem de Nexans Türkiye olarak bu büyümeyi sürdürdük. Son yıllarda Nexans Türkiye’nin bölgesel komşularımıza yaptığı ihracat artarak devam etti ve bunun sonucunda şirketimiz İMMİB tarafından verilen “sektörün 2010 yılında en çok ihracat yapan şirketi” ödülünü hak kazandı. Türkiye’nin jeopolitik konumu sayesinde Nexans Türkiye olarak Orta Asya’da ve Ortadoğu’da endüstriyel ve ticari varlığımızı artırmaya ve büyümeye devam edeceğiz”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s