TÜRK SANAYİCİSİ JAPONYA’YA TEKNİK ZİYARET YAPTI

Günümüzde kaliteli hassas üretim talebindeki artış doğrultusunda bir çok firma üretim hassasiyetlerini arttırmak ve parça işleme sürelerini azaltma yolları aramaktadır. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik, üreticilerin karşısına bir çok alternatif sunulmaktadır. Fakat hem hassasiyeti hem de üretim hızını birlikte arttıracak bir tezgaha yatırım yapılması için ticari incelemenin yanı sıra detaylı bir teknik değerlendirme yapılması da çok daha büyük önem arz etmektedir. İşte bu noktada firmaların üretim yöntemleri belirleyici olmaktadır. Kitamura ve Shimada (Kitako) fabrikalarına yapılan ziyaretin temel amacı bu iki markanın özelliklerinin piyasadaki diğer tezgahlara göre üstünlüğünü ortaya koymaktır. MUSTEK CNC, (www.mustekcnc.com) 26 Mayıs – 02 Haziran 2012 tarihlerinde Japonya teknik ziyaret programı kapsamında Türk sanayicisini Kitamura ve Shimada (Kitako) fabrikalarında ağırladı. 8 günlük seyahat boyunca Türk sanayicileri imalat teknolojilerinde ulaşılan son noktaları tanıma ve üretim aşamasına birebir şahit olma imkanı buldular.

MUSTEK CNC iş geliştirme yöneticisi Sena Perk; “Japon firmaları gerek kurumsal kültürleri gerek ulaştıkları teknolojiler açısından mükemmeliyetçi bir yapıya sahipler. Biz de sanayicilerimizin, Türkiye’de veya Avrupa ülkelerinde karşılaşamayacakları, Japon üretim yöntemlerine şahit olmalarını ve gelişen son teknolojiler ve uygulamalar hakkında birinci ağızdan detaylı bilgi sahibi olmalarını istedik. Hem ziyaretçiler açısından hem de üretici firmalar açısından faydalı bir teknik ziyaret gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönemlerde de teknik ziyaretler gerçekleştirerek ürünlerimizin kalitesini kanıtlamaya ve müşterilerimize farklı deneyimler kazandırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kitamura, hiç şüphesiz CNC işleme merkezleri konusunda en üstün hassasiyeti ve üretim kalitesini ortaya koyan tezgahların başında gelmektedir. 1933 yılından bu yana CNC işleme merkezleri üretimi yapan Japon firmanın makine dizaynı konusunda 200’ü aşkın patenti bulunmaktadır. Piyasada bulunan işleme merkezlerinin pek çoğu ortalama kalite ihtiyaçlarına göre tedarik edilirken Kitamura tezgahları en yüksek hassasiyetin gerektiği projeler için tedarik edilmektedir.

Kitamura’yı diğer tezgah üreticilerinden ayıran en önemli özellik tezgahların toplu üretim yöntemi yerine ayrı ayrı üretilmesidir. Kitamura fabrikasındaki her tezgah mükemmel hassasiyetin sağlanması için özel olarak üretilir ve test edilir. Kitamura tezgahlarındaki tüm eksenler doğru geometride üretilir ve sonrasında herhangi bir parametrik ayarlama gerektirmez. Bu da tezgahın ne kadar hassas ve rijit bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Günümüzde doğru makine geometrisi çoğu tezgah üreticisi tarafından dikkate alınmaz ve eksenlerin geometrileri (diklik) parametreler ile ayarlanır.

Tezgah üreticilerinin öncelikli prensibi, tezgahlarına yapılan yatırımın karşılığında kullanıcılara kısa sürede yüksek kazanç sunmak olmalıdır. Türkiye’de Mustek’in tecrübeli servis ekibi  ile desteklenen Kitamura, ülkemiz üretim sanayisinin önde gelen bir çok firması tarafından tercih edilmektedir.

İleri teknoloji ve hassasiyet gerektiren tezgahların kurulumu, eğitimi ve teknik servisi konusunda tecrübeli servis ekibinden dolayı Mustek CNC‘yi tercih ettiğini belirten Shimada (Kitako) firması, Japon üretim teknolojilerinin ancak yüksek mühendislik bilgisine sahip firmalar tarafından temsil edilebileceğini bildirmiş ve Mustek CNC önderliğinde gerçekleşen teknik ziyaret programından memnun kaldıklarını bildirmiştir. Shimada (Kitako) Machinery 1947 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan dünyanın nadir çok milli ve çok aynalı CNC torna tezgahları konusunda lider üreticilerindendir. Çok milli CNC torna tezgahlarının, tek milli tezgahlardan farkı seri üretimde çok yüksek verimler elde edilmesidir. Örneğin; 4 iş mili olan bir tezgahta 2 iş mili işleme yaparken diğer 2 iş milinde parça bağlanabilmektedir. Böylece boşta geçen süre minimuma indirilmektedir. Shimada (Kitako) tezgahları otomotiv (flanş, poyra, volan vb), hidrolik-pnömatik rekorlar, dişli sanayi ve diğer seri üretim gerektiren projelerde hızlı ve hassas üretim imkanı tanımaktadır. Firma, çok milli tezgahların yanı sıra tek milli CNC torna tezgahları da sunan konusunda rakipsiz bir üreticidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s