ALENTEJO’DAKİ EKONOMİNİN CANLANDIRILMASINA HTEC DESTEK SAĞLIYOR

IEFP, Portekiz’in ulusal iş ve işçi bulma servisi ve görevleri arasında kaliteli istihdamın yaratılmasını desteklemek ve ileriye dönük politikalar ve eğitimlerin uygulanması yoluyla işsizlikle savaşmak bulunuyor. Organizasyon, ayrıca, öğrencilerin işgücü piyasasına entegrasyonunu destekleyerek işverenlerin ihtiyaçlarını da karşılıyor. Bu amaç doğrultusunda, Alentejo bölgesinde Lizbon’un yaklaşık 100 km doğusunda bulunan Évora IEFP Mesleki Eğitim Merkezi, Portekiz’deki altıncı HTEC (Haas Teknik Eğitim Merkezi) oldu.

After Sales SA’nın bir bölümü olan Portekiz’deki Haas Fabrika Satış Mağazasıyla (HFO) ortaklaşa kurulan yeni HTEC’nin başlıca hedefi havacılık, otomotiv ve genel mühendislik sektörleri için yüksek vasıflı CNC teknisyenleri eğitmek, bunun karşılığında bölgeye yatırım çekmek ve yerel ekonominin canlandırılmasına yardımcı olmak.

“Yeni, ultra modern binasında hizmet veren HTEC CNC departmanı tam donanımlı, sıcaklık kontrollü laboratuvara sahip metroloji departmanı ve kompozit materyal mühendisliği tesisiyle birlikte çalışıyor,” diyor Haas Automation Avrupa genel müdürü Alain Reynvoet. “Bu merkez, bölgeye gelen ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir dizi yeni üretici olduğu için, özellikle havacılık sektöründe çalışacak kişilerin eğitimine odaklanıyor.”

Yeni CNC eğitim merkezinin büyük açılışına IEFP Alentejo bölge temsilcisi José Palma Rita, Évora Mesleki Eğitim Merkezi direktörü Luís Silva ve Portekiz HFO direktörü Carlos Vilas-Boas katıldı.

Öğrencilerin bölgedeki şirketlerle entegre olma fırsatını vurgulayan Bay Palma Rita, “Bu tesisin İber yarımadası için bir mükemmeliyet merkezi haline gelmesi çok önemli – yeni nesil Haas ekipmanlarının kullanılmasıyla yüksek vasıflı teknisyenlerin eğitiminde büyük gelişme kaydedileceği aşikar ,” diyor. “CNC eğitim kursları çoktan başladı ve bu gençler karmaşık parçaların üretimine imkan veren gelişmiş Haas makine araçlarıyla nasıl çalışacaklarını öğrenebiliyorlar.”

Bay Vilas-Boas, Évora’daki frezeleme teknolojisinin (Haas VF-1) yapısal uçak bileşenlerinin üretimi için havacılık sektöründe kullanılan beş eksenli işleme merkezlerine dayalı olduğunu, ikinci makinenin ise (Haas ST-20) karmaşık, hassas parçaların üretimine imkan veren frezeleme özelliğine sahip tornalama merkezi olduğunu belirtiyor. “Bu Haas makineleri sayesinde, Évora Mesleki Eğitim Merkezi artık tamamen onaylı ve yalnızca Embraer gibi yerel şirketlerde çalışacak kişilerin eğitimine yardımcı olmakla kalmayan, aynı zamanda diğer şirketler için de çok cazip olacak insan kaynaklarının oluşturulmasını sağlayan çok gelişmiş bir teknoloji seviyesi sunuyor,” diyor Bay Vilas-Boas.

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer, şu anda Alentejo bölgesinde 2012’nin ikinci yarısında tamamlandıktan sonra yaklaşık 600 doğrudan iş fırsatı yaratacak iki bileşen tesisi inşa ediyor. Bir tesis (Embraer Metálicas) kanatlar gibi metal yapılar üzerinde çalışırken, diğeri (Embraer Compósitos) kuyruk tertibatları için kompozit materyalleri kullanacak. Ayrıca güçlü bir tedarik zinciri oluşturuluyor ve yerel ekonomistler Portekizli tedarikçiler için 1.200 tane ek işin açılacağını tahmin ediyorlar.

CNC bakım alanında teknik bir kursa kaydolan Helder Nunes, bu yeni fırsattan dolayı büyük heyecan duyuyor: “Lider teknolojilere ulaşabilmek harika bir şey, çünkü en iyi bilgiler ve eğitimlerden faydalanabiliyoruz. Kursumuz daha yeni başladı, ama Haas makinelerini kullanmak şimdiden heyecan veriyor.” “Bu bölgede çok işçi sıkıntısı çektik,” diyor Bay Vilas-Boas. “Alentejo bölgesi, ekonomik sıkıntıların da azalmasıyla bir istihdam vahası olarak görülebilir. Her yıl 3.000 operatör eğitmemiz gerekiyor, ama şu anda bu rakamın üçte birine bile ulaşamıyoruz.”HTEC, Embraer gibi havacılık sektöründe faaliyet gösteren yerel işverenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve yerel ekonomiye devasa bir katkıda bulunacak. HTEC’nin büyük açılışında, Portekiz çevresinden gelen yaklaşık 180 ziyaretçi Haas teknolojisinin avantajlarını gösteren canlı işleme sunumlarını izleme fırsatı yakaladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s